Må beklage på forhånd til de som føler seg truffet, men korte staver er bortkastet. Sånn er det bare! Og staver som er kortere enn 120 til en som er mellom 180 og 190 er bortkastet. Det er slitsomt og stake og som tidligere nevt, farligere, ja farligere...mye lettere å sette staven i magen, nyrene eller værre i nutsa.
Når det gjelder vektforholdet mellom lang og kort, BULL SHIT, kjøp heller lettere staver. Og ja, da blir de dyrere, men også sterkere og mye bedre. Og noen vil si at jo lavere vekt, jo lettere knekker de, også tull. Kompositt staver som bøyes ved større belastning, spretter også tilbake og problem. Bøyer du en aluminiumsstav uansett pris, så knekker den dersom du prøver å bøye den tilbake uten og bruke varmepistol e.l. Uansett er den blitt svakere...det gjør ikke en komposittstav.
Staver er ikke lenger en billig tilleggs-greie, det er en invistering, på samme måte som goggles. Anbefaler swix staver med add tab system, mye lettere å holde staven når man grabber. Bruker selv Swix Cobra CT 2, Swix TC9 CT 5 (reserve), Scott Composite (reserve nr.2) og Movement Swiss freeride team med stor trinse (bare til pudder, ja i aluminum, men spiller ingen rolle når en dropper fra 10m ned i pudder). Lykke til med nye stavkjøp!