Forrige tråd
Neste tråd
Print tråd
Hjelp ang sykkelkjøp???
#7634 25/05/2006 11:29 PM
Registrert: May 2011
Innlegg: 8
olek Offline OP
Fersking
OP Offline
Fersking
Registrert: May 2011
Innlegg: 8

hei dere!jeg er ganske så fersk i dette gamet.. Har [sensurert] mye terrengsykkel gjennom åra, men har bare prøvd downhill ett par ganger og har allerede blitt forelska! Nå er jeg klar for å kjøpe meg en sykkel, spm er hvilken?? Jeg har tenk å bruke rundt 20000 kroner. Har lyst på en downhill\freeride sykkel. Hva er egentlig forskjellen på downhill og freeride? Hva burde jeg kjøpe? Vil ha noe jeg kan kjøre på frognersetern og på geilo.. har sett på Jamies Diablo og Kona Stinky til nå... Kona har jo både stinky og stinky deluxe, hva er egentlig forskjellen på disse, hva anbefaler dere meg å gjøre? er det bedre å gå for deluxen? har dere andre gode tips? Jeg er 24 år og ca 187 cm høy!

Håper dere har gode tips!

MvhOle Kristian


et par tips
olek #7635 26/05/2006 1:09 AM
Registrert: Apr 2016
Innlegg: 107
Tørr bak øra
Offline
Tørr bak øra
Registrert: Apr 2016
Innlegg: 107

Godt å se at du har skjønt hva som er greia på sommeren ved siden av sommersnø!

For å sette ting på spissen kan man på mange måter sammenlikne utfor på ski og utfor på sykkel, samt freeride på ski og freeride på sykkel. Utfor går ut på å komme først fra start til mål, mens freeride går ut på å ha det moro på vei ned, bruke elementer i terrenget (naturlige og bygde), og utfordre sine egne grenser.

En utfor sykkel er gjerne bygd for å oppnå fart, mens freeride sykler enten kan være rene huckesykler for å droppe stort, eller mer lekne og lettere sykler med enkeltkronet gaffel for å være mer manøvrerbare. Man kan sykle freeride både med heldempet og hardtail, men de fleste finner mest glede i en fulldempet. Det er dog mange som hevder at det kan være lurt å begynne med en hardtail for å lære seg the basics på en slik. Smak og behag.

Jamis Diablo kjenner jeg ikke, men forskjellen på Stinky og Stinky deluxe er type utstyr som sitter på de. Stinky'n er basic mens deluxe'n er mer påkostet. Smaken er som lommeboka di, forskjellig fra nabokid'en.

Siden du er 187 høy vil jeg også tro du veier mer enn 60 kg, så det bør også taes med i beregningen. Ofte må større/tyngre personer gå for litt grøvere verktøy for å slippe å herpe det på første turen. Her er det også mye teknikk med i bildet, noen kjører som en potetsekk og andre som en myk katt ;o)

Til slutt vil jeg anbefale deg å sjekke ut bruktmarkedet på UTFOR.com, det kan være greit å begynne med en brukt tråkker først og gjøre sine feil på en slik. Da vet du sannsynligvis også mye mer om hva du trenger / liker når du bytter den neste år (eller i juli...)

Husk også at du må regne med å bruke en del penger på beskyttelsesutstyr, minimum helhjelm, hansker og knebeskyttere, men kanskje også en rustning, ankelbeskyttere osv. Trust me, dirt er hardere enn snø...

Lykke til og husk: Gi Gass - ALLTID!

MvhAre