Midtskomerket på skia har i utgangspunktet ingenting med balansepunktet til skia å gjøre. Ei ski med stor tupp (slik som Zag) har balansepunktet lengre frem enn ei ski med normal tupp. Tuppens størrelse har jo ingenting med skias skjæring og spenst å gjøre.
Midtskomerket er fabrikkens forslag til plassering av bindingen sett i forhold til skjæring, spenst og bruksområde. Brukerens kjørestil og bruksområde kan gjøre at det er et behov for å flytte bindingen fram eller bak. Det klassiske er lengre frem for kortere svinger, lengre bak for lengre svinger.
Det som overrasker meg med Zag er at foreslått bindingsplasseringen er 10 cm lengre fram enn det jeg er vant med fra andre ski. Da har jeg målt ut fra kontaktflaten med snøen. 10 cm er ganske mye og tilsier at skjæring/spenst og/eller teknikk er forskjellig fra det jeg er vant med. Eller så kan det hende at jeg er helt på jordet.