1))Jeg er på Vestlandet, og det blir nok hovedsakelig her jeg skal stå. Du mener over 100 i midtbredde, ja? Hvorfor det egentlig?
2) Ønsker egentlig å kjøpe fysisk i butikk. Så begynner å vurdere å bestille på nett.
1) Holder selv til på vestlandet, og gitt at det er raskere væromslag her enn øst (der jeg opprinnelig er fra), så vil jeg hevde det motsatte - smalere ski er bedre på vestlandet, selv om det er bedre mulighet for løssnø. Men man for oftere vinblåste topper, skare/gjennomslagssnø, hardere forhold. Jeg er sikkert 25-30kg tyngre enn deg, og har fortsatt til gode å klage på flyten i mine ski på topptur. Jeg har ski med 96mm midje (de aller fleste ski har rocker, hvertfall i front, så ikke bruk mye tid på det - men du ønsker det ja), og har sikkert stått i 30 cm + uten problemer med flyten. At du som veier såpass mye mindre enn meg skal dra på en såpass bred ski som en allround ski, gir ikke mening i min bok. Det er høyere vekt enn nødvendig, det er mer friksjon i hvert eneste steg med feller du tar når du drar skia etter deg, på vei opp, de er ikke så raske fra kant til kant hvis man må ta en rask manøver, og brede ski har gjerne en tendens til å være konstruert mindre allsidig enn smalere ski, da bredde ofte medfølger en konstruksjon som i større grad er fokusert på mykere forhold. En smalere ski vil jo fortsatt gi god bæreevne, gitt din vekt.
Hvis du kan plukke og velge hvilke dager du skal ut, så kan jeg se at du sikter på bredere ski.
Jeg har flere par ski, så blir de brede skiene oftest stående igjen på topptur da forholdene ikke alltid er perfekte. Det var den dagen man hadde ledig, man har forpliktelser eller andre planer, osv. (og store deler av våren er snøen så fast at alle skibreder flyter i påskeslusj, så da er det bare dødvekt)
Hvis det skal konkretiseres, en ski med midje på 80-tallet et sted, være riktig i min bok. Men hvor du kjører, hvilke forhold du står på ski i påvirker mye. F.eks i Sogndalstraktene er det bedre snøforhold enn f.eks andre steder. Da øker sjansen for mykere dager, og du vil kanskje ønske nærmere 90mm midje. Mens hvis du bor et sted med mindre snø og færre snødager, så kan man være tjent med en ski der midjen er nærmere 80mm.