Sitat Jørgen S.O.:Hvordan skal butikkene gjøre innkjøpene sine?

Fra en sentral europeisk distributør.

Sitat Jørgen S.O.:Skal de ringe rundt til alle produsenter og få kataloger og bestille varer til butikken utfra den?

Nei, fra en sentral europeisk distributør.

Sitat Jørgen S.O.:Skal produsent reise rundt på messer i alle verdens land?

Nei, til en sentral europeisk distributør.

Sitat Jørgen S.O.:Skal produsent sende ut forsendinger til flere tusen butikker?

Nei, en sentral europeisk distributør gjør dette, men det kan godt være produsenten selv som er distributør.

Sitat Jørgen S.O.:Skal produsent føre suppleringslager for alle butikkene i verden?

Nei, en sentral europeisk distributør gjør dette.

Sitat Jørgen S.O.:Skal produsent ha support og apparat klart for å behandle eventuelle reklamasjoner?

Nei, en sentral europeisk distributør gjør dette.

Sitat Jørgen S.O.:Om det bare var å knipse i fingrene for å få ned prisene i dette landet, ville det vært gjort for lenge siden!

Vel, det krever i første omgang vilje og behov. Det har det enn så lenge ikke vært, all den tid vi nordmenn har vært villige til å betale den prisen man forlanger. Slike diskusjoner som dette vil før eller senere føre til at både behov og vilje oppstår.

Sitat Jørgen S.O.:Det er mange, mange grunner til at prisene i Norge ofte er høyere enn i mange andre land. Òg, som i alle andre bransjer, så ligger ikke løsningen i hendene på verken produsent, importør eller butikkeier!

Kan du utdype dette? Hvilke grunner? I hvilke hender ligger løsningen?

Til slutt: Jeg har tilknytning til bransjen, og dette er litt mer enn bare spekulasjoner fra min side.