At en to lags Gore-tex inneholder "to lag med Gore-tex" og en trelags tre lag er nok ikke helt riktig.Gore-Tex er et tynt membran av polytetrafluoroethylene (PTFE). I et trelags Gore-Tex plagg er dette membranet laminert mellom et ytterstoff og ett innerstoff, altså tre lag. To lags Gore-Tex består derimot av et ytterstoff med PTFE membranet laminert på innsiden. I stedet for det tredje beskyttende innnerlaget må slike plagg ha et løst fôr får å beskytte membranet (gjerne et nylon/netting fôr og evt isolasjon). Tolags er mindre slitesterke, men er også mindre stive enn trelags laminater. To lags er også rimeliger å produsere og som regel litt rimeligere i utsalg. Se ellers www.gore-tex.com for mer info om forskjellige typer Gore-Tex (Performance Shell, Softshell, Paclite, Proshell). Både to og trelags ser helt vanntett, og pusteevnen til selve Gore-Tex membranet er lik, men vil da avhenge av kvalitet/tykkelse på beskyttelseslaget og evt. fôring.Sweet, Norrøna og Arc'Teryx lager alle høykvalitetsprodukter i en rekke forskjellige Gore-tex fabrikater.En siste ting å nevne er at pusteegenskapene også avhenger av hvor kroppsnære plaggene er. En veldig baggy dress i trelags Proshell vil ha dårligere pusteegenskaper enn en kroppsnær dress i samme materiale.
Dersom du finner trelagsdresser litt kalde, og ikke ser for deg at du klarer å kompensere for dette med å kle på deg flere lag kan det være verdt på se på noen av plaggene i den såkalte Soft-shell Gore-Texen.Eksempler her er Norrøna Narvik Comfort Shell, Whiteout Cosmonaut eller Arc'teryx Sabre som er nevnt ovenfor. Softshell Gore-Tex er en trelags konstruksjon hvor det innerste laget består av børstet microfleece.Lykke til med kjøp av skiklær.
PS så nå at du primært spør etter bukse. Jeg har aldri opplevd at trelags bukser har føltes kalde, særlig ikke med ull under. For varme bukser kan derimot være veldig kjedelig om du skal gå litt topptur.