Mange interessante ting i denne tråden. Norske alpinanlegg har ytterst variert kunnskap og holdning til skred. Mange anlegg har skremmende lav skredkunnskap og beredskap, og det ser ut til å være greit for Alpinanleggenes landsforening. I Hemsedal så har de en meget oppegående skipatrulje som tar skredsikkerhet seriøst. De fortjener kred for det!

Jeg har jobbet litt med skipatruljer i Utah (Solitude og Alta) og vet hvor vanskelig det kan være å åpne heiser og nedfarter når det er skredfare. Selv i advokatenes hjemland så prioriteres åpning veldig sterkt, og det går som regel fordi skipatruljen har gjort en god jobb og fordi folk bruker hue. Vet ikke om det siste alltid gjelder nordmenn.

De fleste norske skikjørere kan mye mer om skred nå enn for 5 år siden, og de fleste har orden på sikkerhetsutstyret. Dessverre er det fortsatt noen som ikke har skjønt noe, og de kan ødelegge for seg selv og alle andre.