Hei.
Jeg hadde tre uker rundt i BC og Alberta vinteren 06, og det kan anbefales på det sterkeste. Jeg ser fler her råder deg til å styre unna Whistler om du vil ha pudder, dette er jeg helt enig i. Anlegget er sinnsykt stort, de har bygd en psyko gondol fra Whistler til Blackomb, parkene er rå med videre, men skal du ha pudder eller frikjøring, reis heller ett annet sted. Noen dager i Whistler er ikke å forakte, men tre uker kan bli litt lenge. Om dere skal, og vil bo billig med sentralt, sjekk ut Southside Lodge http://www.southsidelodge.com/, billig kraftkost i første, utsikt rett til bensinstasjonen, men kort vei til heisen. Afterski på Longhorn eller Garibaldi. Skal du være ett sted to eller tre uker, hadde jeg vurdert Kicking Horse eller Fernie for pudder. Jeg har jo ikke vært overalt, så det er sikkert andre som kan komme med innspill til det. LoneStar skal være bra. Av "små-anleggene" var Red Mountain og Whitewater de feteste når vi var der.
Budsjettet spiller selvsagt inn, vi var tre mann, vi leide en Suburban, dette kostet oss 18k for tre uker, dvs. ca 2000 per snute per uke. Det er en del penger, men friheten det gir gjør det vel verdt pengene. Vi bodde stort sett veldig billig, typisk Travellodge, Super8 og lignende. Motell har ok standard, vanligvis to queen size senger(tar glatt to menn som ikke er _så_ trygge på hverandre), bad, tekjøkken med dekketøy til fire og en TV hvor man se Simpsons og værmelding om det er for dårlig vær. Motell ligger sjelden i bakken. Styr unna SameSun, de operer en del steder, særlig SameSun i Big White var helt jævlig. Møkkete og trange rom, alt var suglete, konstant steine og ubrukelig briter som henger rundt og er tøffe i trynet.
Jeg vil heller lagt pengene i en skikkelig leiebil og billig motellrom enn fint hotell, om man skal velge så. Vi var primært på skitur, og fikk vel en 15-16 dager med skikjøring ut av turen. Vi skulle fra Vancouver til Edmonton(hadde en kompis på universitetet der) og tilbake, det var det eneste opplegget vi hadde. Vi kjørte litt på lykke og fromme, vi ble tipsa om en del steder som vi svingte innom, både store og små. Om det er biltur, sving innom Nelson, dette er en liten hippie-by ganske langt sør(ikke la deg skremme av hippie-opplegget, folk bor i hus og vasker seg hver dag). Det er masse gode butikker for fjellsport, bo på New Grand, drikk Coke and Rye i puben, bli satt ut av den enorme bartenderen, ta fler drinker på Taffy Jacks, frokost på Packrat Annies og kom deg til fjells.
Banff er fint, men ganske dyrt, det er nok en litt fjongere by enn f.eks. Fernie. Vi hadde en dag i Sunshine Village, det er nok spesielt bra for snowboardere som vil leke litt, men det er noen spektakulære lett tilgjengelig sider.
Utover dette, Canadiere er supertrivelig folk, det meste er ok priset(heiskort er som her), ikke ha åpne øl-flaske i bilen, dette er visst politiet veldig strenge på. Drikk honeylager, kjør Sea to Sky Highway. Kommer ikke på noe mer i farta, men spør om det er noe via profilen min.
PS:ja, jeg skal tilbake dit:-)