Alle som kan lese et kart kan vil raskt oppdage at det ikke er noen fjellområder i umiddelbar nærhet av Oslo. Det nærmeste er antakelig Norefjell, men der er det ikke særlig bratt når man kommer over tregrensa.
I Snø & Ski (medlemsbladet til Skiforeningen) har det imidlertid stått et par artikler om folk som har tatt med seg telemarkskia inn i marka og kjørt pudder på hogstflatene. Dette har visst vært veldig bra! Har ikke noen veldig gode tips om aktuelle hogstflater, men Kikutåsen - fra toppen og ned mot Fyllingen var nok fin å stå for noen få år siden. En annen stor flate jeg har sett er fra åsen vest for Lysedammene og ned mot Lysedammene.
Når det gjelder fjellområder nære Oslo, så har jeg kjørt igjennom Seljord noen ganger - der er det bratt!Noen har har noe info om fine turer og bratte "låmir" i dette området?