Har bestillt meg Gotama 09/10 med BD 01 og lurte veldig på hvor jeg skulle montere bindingene. Sport Conrad anbefalte 3 pin (telemark standard) på balansepunkt eller Volkl reference point som det blir kalt. Dette medfører at bindingen blir sittende bakmontert på skia.
Skrev derfor en mail til Volkl Norge og ringte Oslo Sportslager for å få fasit svar fra 2 forskjellige proffer. Svaret var likt fra begge, viser til mail:
Når det gjelder å montere disse bindingene på Gotama gjelder normale monteringsanvisninger. Bootcenter på støvelen anbefales å være over normal-monteringsmerke på skien. Ved å sette bindingen lenger bak vil du kunne få bedre flyt i løssnø når du kjører nedover, men skien blir da litt vanskeligere å dreie. Dersom du ønsker å sette bindingen lenger bak eller lenger foran på skien bør det være ut fra egne preferanser. Kjøreegenskapene på skiene blir normalt best dersom man følger den vanlige anbefalingen, altså følger standard merking av hvor bindingen skal være.
Når det gjelder at det står +3 til -3 på skien så brukes de tallene til å illustrere mulighetene til å flytte bindingen frem og tilbake dersom man setter på en Marker Schizo binding.
Så folkens, her er fasiten! Takk for det!
Frode