Mener helt klart at den gode, gamle rottefella spaden er den aller beste. Det er den som blir anbefallt på skilinja på Nordfjord FHS og Off-piste på Øytun FHS, hvor de sitter på utrolig mye kompetanse..
Flere grunner:
-Rottefella spaden tåler mest, men veier bittelitt mer.. Og at det tåler mest har jeg virkelig fått erfare i løpet av mine turer, skredkurs og lignende i løpet av året på fhs og som guide i skianlegg og Jotunheimen. Har sett alt annet gå i stykker (life-link ortovox, black diamond), men ikke den.-Den kan skrues fra hverandre og puttes i sekken..-Det er lett å borre hull til evt skikjelke bruk (redning)..-Gode service/reklamerings avtaler-God vinkling på bladet (skjærer seg fint inn i snøen)-Billig
Regner med du skal bruke (forhåpentligvis ikke) til evt å grave ut folk av skred. Da BLIR snømassene harde, og du kommer selvfølgelig til å grave mye bedre med en slik spade en med en plast spade.
Poengter igjen muligheten for å bare hull i spadebladet, slik at du kan bruke den som en del av en skikjelke. Rottefellaspaden svekkes ikke mye, men det vil i hvert fall plast spadene gjøre..
Ble langt, men viktig og ærlig!