Sitat accet:Speed coursen han har kjøpt vil jeg anta er en butikkversjonen (!??), og derfor vesentlig mye mykere enn en fullblods racerski.
Det stemmer. Det finnes en Speed Course Pro (påstås å være Aamodt-replika'n), Men min heter bare Speed Course. Se: http://www.dynastar.com/product.php...ry=2&id_dyn_segment=19&acturub=1
Sitat accet:Jeg kjører selv med magma støvelen og den har 110 flex, og den holder garantert mer enn nok i forhold til skia. Fikk testet den kombinasjonen på anton campen i fjor vinter på speed coursen.
Nyttig å høre din erfaring med Magma og flex 110 som "mer enn nok". Det harmonerer godt med hva Jesting anbefaler. Jeg ringte nemlig for å høre litt om hva de sa om flex vs. carving generelt (altså det de skrev på nettet) og hva han tenkte om støvler til mine ski spesielt.
Han jeg snakket med ga forsåvidt gode svar. Kortversjon: At man bruker mykere støvler nå enn før, betyr jo ikke nødvendigvis si at støvlene må være tøfler. Og for meg gir det i hvert fall mening at en lang carvingsving ikke har samme behov for stivhet i støvelen som gammeldagse (nesten) slag-svinger.
Sitat accet:Så til deg som skal kjøpe støvel, bruk god tid til å finne støvelen som passer foten. Ha den gjerne på en halvtime i butikken....spør også om de har noe å spenne støvlene i, så finner du raskt ut hvordan fleksen er også.
Jepp. Det er jeg i gang med. Foten min er visst ikke så veldig sær, så jeg har funnet flere som går helt greit på foten. Jesting anbefaler Salomon et sted mellom 90 og 110, så jeg forsøker meg vel der, ettersom de virker ganske prisgunstig innenfor samme -type- støvler. For det er jo selvsagt også et spørsmål om pris, selv om kanskje pris ideelt sett burde være et underordnet tema for folk som frekventerer en entusiast-site som friflyt.no..? :wink
Angående type støvler: De brukte forresten nesten samme uttrykk som deg om skiene mine, accet, nemlig "butikkracer". Da burde jeg ha en "butikkracer"-støvel også.
De påpekte også dette med at det ikke er en standard for flex index, så direkte anbefalinger mellom produsenter kan man ikke gjøre basert bare på flex index-tall.
Til dere som kjører så stive støvler som mulig: Jeg kjøper glatt at kontroll og respons blir noe helt annet med skikkelige racingstøvler. Sikkert knalltøft! Jeg er nok (dessverre?) ikke like "die hard" som dere, så en viss grad av comfort må jeg legge inn i utvalgskriteriene også. Ikke minst ettersom jeg har to små gutter som snart skal begynne å være med pappa i bakken. Greit å ha litt flex å "hvile på" da, tror jeg. 